Imunoloģija

Atbild “Diplomātiskā servisa medicīnas centrs” ārsti

  • Kāds labums no nakts kontaktlēcām? Nesen viena mana draudzene, kurai ir tuvredzība, ieminējās, ka viņa lietojot nakts kontaktlēcas – tās viņai ieteica acu klīnikā. Vai var ko vairāk uzzināt, kas tās ir par lēcām?

Atbild “Diplomātiskā servisa medicīnas centrs” oftalmoloģe Lija Karlsone: “Radzenes refraktīvā terapija ir īpaša inovatīva metode, kas maina radzenes formu miega laikā, atbrīvojot no brillēm un kontaktlēcām dienā. īpašas gaisa caurlaidīgas cietās kontaktlēcas, kuras tiek sauktas arī par ortokeratoloģijas lēcām jeb nakts lēcām, ievieto acīs pirms miega. No rīta lēcas izņem, un redzes asums dienā saglabājas stabils. Nakts kontaktlēcas ir lieliska alternatīva cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēj nevar vai vēl nevēlas veikt redzes lāzerkorekciju. Metode kļūst arvien populārāka bērnu un pusaudžu vidū, kur nakts kontaktlēcas izmanto, lai ierobežotu tuvredzības progresēšanu, kas saistās ar bērnu straujo augšanu un daudzām pārmaiņām organismā. Efekts gan ir pārejošs, tādēļ nakts kontaktlēcas ir jālieto katru nakti pirms miega, lai asa redze saglabātos visu dienu.”

  • Vai un kā iesnu gadījumā var līdzēt sālsūdens? Gribētos noskaidrot, vai un kā iesnu gadījumā var palīdzēt sālsūdens? Vai var izmantot arī mājās pagatavotu, un kā to pareizi pagatavot?

Atbild “Diplomātiskā servisa medicīnas centrs” otorinolaringoloģe Elīna Eliasa-Vīgante: “Iesnas bieži pāriet pašas, arī īpaši neko nedarot, tomēr deguna skalošana noteikti ieteicama kā ļoti laba un efektīva metode. Tās lietošanas galvenais mērķis ir atbrīvot degunu, jo tad iesnas pāriet ātrāk. Protams, ka gatavs sālsūdens, ko var nopirkt aptiekā, ir pilnīgi drošs un sāls saturs tajā atbildīs jūsu vajadzībai un šajā gadījumā nevar kļūdīties ar stiprumu. Ja nav nekādu lielu problēmu, tad ar šo izotonisko sāls šķidrumu būtu droši skalot degunu. Gatavojot skalojamo mājās, sāls devas var atšķirties. Svarīgi, lai sāls šķīdums nebūtu ne par stipru, ne par vāju. Ja gatavo izotonisko šķīdumu, sāls optimālā koncentrācija vēlama tāda pati, kāda tā ir mūsu asins plazmā, – 0,9 procenti. Pagatavošanai uz 250 mililitriem silta vārīta ūdens ņem pustējkaroti vārāmā sāls, tādējādi tiks iegūts apmēram 1% sāls šķīdums, ko var droši lietot deguna skalošanai mājās. Tas minimāli kairinās deguna gļotādu, toties labi attīrīs. Kādreiz, īpaši akūtos gadījumos, var būt lietderīgi uztaisīt tādu hipertonisku – sāļāku šķīdumu. Var lietot arī sālsūdeni, ko iespējams iegādāties aerosola veidā vai pagatavot to mājās. Un, izmantojot gan šļircītes, gan sporta minerālūdens pudeles, gan speciālas skalojamās ierīces (tā saucamās lejkanniņas vai deguna dušiņas), skalot degunu un kaklu. Ja klasiskās iesnas un kakla sāpes nepāriet nedēļas vai desmit dienu laikā, noteikti būtu jāmeklē palīdzība, īpaši bērniem.”

Lasiet laikraksta “Tautas Veselības Avīze” 2021. gada 9. decembra numurā

Nevilcinies un piesakies jau tagad!