Veseli zobi – vesels Tu!

Zobu un mutes dobuma veselība ir svarīgāka, nekā varētu šķist. Zinātnieki ir atklājuši saikni starp mutes dobuma veselību un vispārējo cilvēka veselības stāvokli*. Tieši tāpēc “Diplomātiskā servisa medicīnas centra” (DSMC) speciālisti aicina nebaidīties un neatlikt vizīti pie zobārsta un zobu higiēnista. Profilaktiskas rūpes par zobu un mutes dobuma veselību ietaupa gan laiku, gan līdzekļus.  Turklāt tiek samazināta iespēja piedzīvot izteikti sāpīgās izjūtas.

Mutes dobuma baktērijas un iekaisums, ja tie izplatās tālāk no mutes dobuma, var būt saistīti ar:

  • sirds slimībām;
  • asinsspiediena problēmām un svārstībām;
  • endokardītu jeb sirds gļotādas iekaisumu;
  • priekšlaicīgām dzemdībām, zemu dzimšanas svaru;
  • pneimoniju un citām elpceļu slimībām.

! Baktērijas no mutes dobuma var izplatīties asinsritē, izraisot infekciozu endokardītu – dzīvībai bīstamu sirds vārstuļu slimību.

Saikne starp zobu veselību un vispārējo veselības stāvokli darbojas arī pretējā virzienā. Dažādas slimības un veselības problēmas var ietekmēt mutes dobuma veselību.

Veselības stāvokļi, kas ietekmē mutes dobuma veselību:

  • diabēts – smaganu slimības;
  • HIV/AIDS – sāpīgi gļotādas bojājumi;
  • osteoporoze – periodonta kaula zudums un zobu zudums;
  • Alcheimera slimība – slimībai progresējot, tiek novērota mutes dobums stāvokļa pasliktināšanās.

Zobu veselību ietekmē arī pacienta dzimums

Dažādu hormonālo faktoru dēļ sievietes ir pakļautas lielākam mutes dobuma veselības riskam. Agrā jaunībā, sākoties menstruācijām, mēnešreižu laikā mutē var rasties čūliņas vai pietūkt smaganas. Sievietei esot stāvoklī, hormonālās izmaiņas samazina siekalu daudzumu (siekalas aizsargā zobus), rīta nelabuma radītā izteikti skābā vide mutē var veicināt zobu bojāšanos. Atcerieties, zobu labošana, gaidot bērniņu, ir atļauta, bet ieteicams informēt speciālistu, ka esat stāvoklī. Menopauzes laikā pazeminātais estrogēna līmenis var veicināt smaganu problēmas un radīt dedzinošu sajūtu mutē.

Savukārt vīriešu zobu veselību visbiežāk ietekmē paradumi un dzīves stils. Pētījumi pierāda, ka vīrieši paviršāk attiecas pret zobu un smaganu veselību, retāk tīra un diego zobus, izvairās no profilaktiskajām zobu pārbaudēm un higiēnista apmeklējuma. Arī mutes un rīkles vēzis biežāk tiek atklāts tieši vīriešiem.

Atcerieties! Veseli zobi ir vispārējās veselības spogulis un pašpārliecības pamats. Neļaujiet sīkām problēmām pāraugt nopietnā draudā jūsu veselībai. Sadarbojoties ar profesionālu un iejūtīgu speciālistu un izmantojot jaunākos tehnoloģiskos risinājumus, iespējams uzlabot jebkuru stāvokli. *saskaņā ar “Mayo Clinic” sniegto informāciju: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/dental/art-20047475

Piesakies:
“Diplomātiskā servisa medicīnas centrs”
Baznīcas iela 18
26525711 vai 67229942
info@dsmc.lv

Nevilcinies un piesakies jau tagad!